O nás

Spolek Proud Holešov

Tento spolek, dříve občanské sdružení, vznikl spontánně za účelem ochrany přírody, architektury v Americkém parku ve městě Holešov koncem roku 2011.

Postupem času se tento spolek aktivně zapojil do veřejné diskuze ohledně budoucnosti parku. Taktéž výrazně přispěl k jeho revitalizaci a současnému přehlednému stavu.
Ve spolku jsou členové různých věkových kategorií, což umožňuje získat více pohledů na každou situaci a názor.

Spolek by mělo být zastoupen převážně mladými lidmi, kteří ve městě v budoucnu budou nadále žít. V roce 2017 je náš aktuální počet 23 členů, na sociální sítí máme více jak 300 podporovatelů a v přední části parku vzniklo Rákosníčkovo hřiště od společnosti Lidl, které bylo vyhráno za pomocí veřejného internetového hlasování.

Nejvíce znatelnou proměnou prošel park ve své zadní části, kde vzniklo neoficiální dopravní hřiště, dřevěný vláček pro děti, květinová skalka, kopeček Ptačí vrch se schodištěm a posezením, výhledová trasa Ochoz, dřevěné sochy, zvonice a další. Do této obnovy parku se zapojilo mnoho veřejných institucí, jako jsou školky, školy, místní spolky a firmy, občané z řad veřejnosti. I spolupráce ze strany státní správy, zastupitelstva města již dosahuje pozitivních výsledků a spolek získal několik finančních dotací. V Americkém parku spolek pořádá také různé veřejné akce, nejznámější je Stezka odvahy pro děti.

Náš aktuální hlavní cíl je v parku upravit terénní nesrovnalosti pěšin a zpevnit jejich povrch, pro lepší pohyb cyklistů a kočárků. Mimo tento záměr se zde objeví další dvě nové atrakce pro děti a veřejnost a diskutuje se i možnosti vzniku profesionálního dopravního hřiště.

Americký park má svůj potenciál a my stále usilujeme o jeho probuzení, protože se jedná o veřejné místo, kde se mohou střetávat všechny generace. Spolek Proud má i právní subjektivitu a v případě nutnosti, tyto právní možnosti může využívat právě pro ochranu parku.

Proud Holešov symbolizuje ve svém názvu několik významů. Slovo PROUD je obecná definice pro tok něčeho. Například elektrických částic, molekul vody i nové energie. Lidově řečeno, přinášíme nové nápady, nové myšlenky. Slovo PROUD také v překladu z anglického jazyka znamená také hrdost, nebo-li jsme a chceme být hrdí na naše město, ve kterém žijeme.

Proto se nebojte nás oslovovat s nejrůznějšími názory, nápady a problémy, ohledně Amerického parku. Rádi si poslechneme každý názor, protože jedině věcnou diskuzí je možné najít přijatelný výsledek.

S pozdravem předseda spolku
Bc. Jakub Nevřala